DRABPOL AVIONICS – TO JUŻ 15 LAT!

3 min czytania

15 lat temu firma nasza rozszerzyła swoją działalności o zupełnie nowy sektor, związany z rynkiem lotniczym – awionikę samolotową.


Postawiliśmy wówczas na potentata i lidera w dziedzinie awioniki lotniczej –- amerykańską firmę Honeywell. Nasze starania, zmierzające do podpisania umowy trwały aż 1,5 roku. Przez ten czas  musieliśmy się wykazać znajomością rynku, doświadczeniem, stosownymi umiejętnościami oraz odpowiednim zapleczem technicznym. Od początku Honeywell bacznie się nam przyglądał,  przecież byliśmy dla nich firmą nie związaną wcześniej z branżą lotniczą. W końcu w dniu 20 listopada 2007r. firma nasza podpisała umowę o dwustronnej współpracy z firmą Honeywell w  zakresie sprzedaży i serwisowania urządzeń awioniki na polskim rynku. W ślad za tym niemal od podstaw zbudowaliśmy całe zaplecze usługowe oraz uzyskaliśmy stosowne certyfikaty. Pierwszy z  nich dotyczył Organizacji Obsługowej 145 A i C, która początkowo prowadziła działalność na lotnisku w Rudnikach.

W miarę poszerzania swojej działalności otworzyliśmy na lotnisku w Modlinie Lotnicze Centrum Serwisowe z własnym hangarem i pomieszczeniami biurowymi, gdzie przeniosła się nasza Organizacja Obsługowa. Już w 2009 r. jako jedyni w Polsce zostaliśmy członkiem Aircraft Electronics Association (AEA) – międzynarodowej organizacji zrzeszającej elektroników lotniczych i od  tego czasu aktywnie uczestniczymy w corocznych zjazdach AEA zarówno w Europie, jak i USA. Nasza działalność na tym polu została doceniona, czego wyrazem było przyznanie przez AEA  Prezesowi Pawłowi Drabczyńskiemu nominacji do Członka Roku 2018. W 2011 r. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego EASA zatwierdziła naszą firmę jako Organizację Projektującą Part  21 w zakresie zmian na szybowcach, samolotach i śmigłowcach, związanych z elektroniką i awioniką oraz jej zabudową. Jesteśmy pierwszą w Polsce firmą, niezwiązaną wcześniej z „dużym” przemysłem lotniczym, która otrzymała powyższy certyfikat. Już rok później Organizacja Part 21 otrzymała Godło Promocyjne „Teraz Polska” – jedno z najbardziej cenionych i prestiżowych wyróżnień, za usługi w zakresie projektowania zmian awioniki na statkach powietrznych.

Nasze kompetencje doceniły sprawdzone i uznane w świecie lotniczym koncerny, powierzając nam sprzedaż, serwis i naprawę swoich urządzeń awionicznych. Dziś reprezentujemy uznane na świecie marki lotnicze z sektora Bussines i General Aviation, takie jak BendixKing, Garmin, Universal Avionics, Collins Aerospace oraz m.in. Avidyne, Aspen Avionics, Trig, Becker Avionics, Sandia, Trans-Cal Industries, Mid-Continet Instruments + Avionics, Moving Terrain, Axnes, Kannad, Artex, L3Harris/Wescam, Appareo, AvMAP, Genesys/S-TEC, Free Flight, Shadin. W ciągu 15.  lat działalności z roku na rok powiększaliśmy zakres swoich usług. Przez te lata dokonaliśmy wielu znaczących modernizacji awioniki na statkach powietrznych – i to od projektu po wykonanie  – m.in. wykonaliśmy pierwsze poważne modyfikacje awioniki, bazującej na systemie glasscockpit. Zrealizowaliśmy jedną z pierwszych w Polsce modernizacji awioniki samolotów z kategorii High  Performance/Bussines Jet. Nawiązaliśmy również współpracę, jako podwykonawca, z firmami z obszaru GA i BA. Posiadamy dorobek kilkunastu zrealizowanych projektów z zatwierdzeniem EASA  Minor Change i STC. Cały czas inwestujemy w rozwój – m.in. w niekonwencjonalne techniki projektowania i wytwarzania w lotnictwie typu General Aviation, takie jak skan 3D, druk 3D,czy  frezarka typu CNC.

Bierzemy także udział w projektach unijnych na doposażenie serwisu awioniki w najnowsze rozwiązania do kontroli i diagnostyki sprzętu lotniczego. Nasza działalność spotkała się z uznaniem ze  strony naszych  partnerów, jak i lotniczych organizacji. W ciągu tych kilkunastu lat znaleźliśmy się wśród pięciu najlepszych na świecie dealerów marki Bendix King – jednego z czołowych   producentów awioniki. Jednocześnie otrzymaliśmy tytuł najlepszego regionalnego dealera obszaru Europy Środkowo – Wschodniej, Rosji, państw, wchodzących wcześniej w skład ZSRR oraz  Turcji. Kolejny znaczący producent awioniki – firma Garmin przyznała nam zaszczytną Brązową Nagrodę Dealera Garmin. Otrzymaliśmy także status Elitarnego Dystrybutora urządzeń marki  Avidyne. Znaleźliśmy się również w gronie 10. najlepszych dealerów firmy FREEFLIGHT SYSTEMS .

Znaczącym sukcesem było przyznanie nam przez Europejskie Stowarzyszenie Lotnictwa Biznesowego (EBAA) wyróżnienia za profesjonalizm w działaniu na rynku lotniczym. Najważniejsze dla nas jest jednak zaufanie naszych klientów, które mamy nadzieję udało nam się zdobyć przez te 15 lat naszej działalności.

Poprzedni artykuł

Nasze ostatnie modernizacje

Następny artykuł

Współpraca z ARP E-Vehicles – wspólnie tworzymy autobusy elektryczne

Najnowsze z Blog

0 $0.00