Higiena w układach klimatyzacji Konvekta

2 min czytania

Higiena w układach klimatyzacji Konvekta


Zagadnienia:
• Systemy klimatyzacji – czy tworzą klimat sprzyjający pleśni i bakteriom?
• Transport publiczny na krótkich dystansach: Higiena w systemach klimatyzacji

System klimatyzacji stał się częścią standardowego wyposażenia wielu środków transportu publicznego. W ten sposób dzisiejszy system klimatyzacji jest czymś więcej niż tylko przyjemnym urządzeniem chłodzącym dla pasażerów autobusów czy kolei. Po przekroczeniu temperatury wnętrza przekraczającej 24°C fizyczna sprawność kierowcy gwałtownie spada.
Szczególnie w letnich temperaturach panują idealne warunki dla szkodliwego pleśni i bakterii. Duża liczba osób jest przewożona autobusami i pociągami , a ilość wirusów i zarazków jest tutaj szczególnie wysoka. Pamiętajmy, że mimo ogłoszonego końca pandemii Covid zagrożenia nadal występują – od przeziębienia, poprzez zapalenia płuc nadal jesteśmy narażeni na czynniki chorobotwórcze szczególnie istotne w zamkniętych pomieszczeniach oraz dużych skupiskach ludzkich.
Zagrożeń tych świadomi są nie tylko eksperci od higieny, ale także producenci systemów klimatyzacji. Atmosfera dobrego samopoczucia i bezpieczeństwo pasażerów mają najwyższy priorytet. Mając to na uwadze, Konvekta AG zerwała z tradycją i poddała swoje systemy klimatyzacji autobusów ocenie niezależnej instytucji. Różne autobusy miejskie, które są codziennie używane od kilku lat, zostały przetestowane przez instytut „biotec” w Guetersloh*. W trakcie wielodniowych testów mierzono liczbę zarazków w powietrzu, a także na powierzchni wymienników ciepła i innych komponentów.
* Firma biotec została założona w 1991 roku jako biuro eksperckie i laboratorium środowiskowe. Około 15 lat temu specjalizuje się w mikrobiologii ze szczególnym naciskiem na higienę w instalacjach przemysłowych. Kładzie szczególny nacisk na zagadnienia wynikające z interakcji technologii i zagrożenia epidemiologicznego. W tym zakresie oferuje między innymi optymalizacje w procesach produkcyjnych wrażliwych na higienę, aż po walidację urządzeń czyszczących i dezynfekujących w szpitalach.


Eksperci doszli do bardzo interesującego wniosku: „Systemy klimatyzacji autobusu Konvekta nie zapewniają żadnego podłoża dla pleśni i bakterii”. Dzięki dobrze wykonanym wylotom skroplonej wody i świadomej koncepcji higienicznego rozmieszczenia komponentów, a także czystości podczas przetwarzania i wykańczania, zarazki nie mogą osiąść w systemach, a nawet się rozmnażać. Wręcz przeciwnie, powietrze dostarczane do systemu z otoczenia dociera do wnętrza pojazdu tylko za pośrednictwem czułej technologii filtrowania i w rezultacie jest ulepszane. Liczba zarazków, które zostały zmierzone, była niższa w punktach przedmuchu niż w punkcie napływu powietrza. W ten sposób systemy już przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.

Konvekta słynie z innowacyjnych pomysłów i ciągłego postępu, dlatego ten bardzo ważny aspekt działania klimatyzacji podlega zaawansowanemu rozwojowi. Jest to zaledwie pierwszy krok w kierunku zapewnienia lepszej jakości powietrza, optymalnego środowiska ułatwiającego funkcjonowanie kierowców i pasażerów oraz dobrego zdrowia i samopoczucia w pojazdach transportu publicznego.

 

Poprzedni artykuł

Konvekta – Rozwój pomp ciepła

Następny artykuł

FK 2220-E / FK 2221- 24V Agregat chłodniczy do elektrycznych pojazdów dostawczych

Najnowsze z Blog

0 $0.00