TACHOGRAF: Historia sukcesu w pojazdach użytkowych

7 min czytania

Prawie żaden inny instrument w kokpicie pojazdu użytkowego nie zmienił codziennego życia na europejskich drogach w taki sam sposób, jak tachograf.


Oto krótka historia tego niezwykłego urządzenia:
1923 Początki
Zegar Autorex
Tachograf różni się od innych instrumentów, takich jak obrotomierz, tym, że nie tylko mierzy prędkość jazdy, ale także ją rejestruje. Dlatego zegar Autorex opracowany przez Kienzle Uhrenfabrik w 1923 roku można słusznie nazwać bezpośrednim prekursorem tachografu VDO. I też tak to wyglądało: okrągły i z igłami – w przeciwieństwie do nowoczesnych tachografów, które znikają we wnęce w kształcie radia w desce rozdzielczej. Mechanizm zegara Autorex wykorzystywał sprężynowy rysik, tak zwane wahadło wibracyjne, które rejestrowało czasy jazdy i zatrzymywania pojazdu na małej płycie z diagramem. W swoim dalszym rozwoju Autograf (1926) odnotował również przebytą odległość.

Początki Kienzle
1927 Początek serii TCO:
TCO 1 – Pierwszy w swoim rodzaju
Po tym, jak zegar Autorex położył fundamenty, nadal brakowało jednego kroku, aby dotrzeć do w pełni funkcjonalnego tachografu: oprócz czasów jazdy i zatrzymania trzeba było zmierzyć i zarejestrować prędkość jazdy. W 1927 r. nadszedł czas: pierwsza generacja tachografów (TCO), została początkowo wprowadzona w małych ilościach. TCO 1 nadal brakowało rejestratora odległości, ale zostało to szybko naprawione. Szczególna precyzja tego pierwszego i kolejnych tachografów opierała się nie tylko na wiedzy z zakresu mechaniki precyzyjnej firmy z Villingen, ale także na okrągłej tarczy z diagramem Kienzle. Składała się ona z papieru odpornego na rozdarcia z powłoką woskową, która była wyciskana przez końcówki używane w systemie pisania, dzięki czemu prześwitywał kolor papieru bazowego. Precyzyjny mechanizm zegarowy zapewniał, że dysk się obraca. W ten sposób TCO 1 jako pierwszy zebrał dane dotyczące prędkości, czasu jazdy i odpoczynku, a także przebytej odległości na jednym ciągłym wykresie.
NARODZINY MARKI VDO
1928 Wraz z wydzieleniem Kienzle Taxameter und Apparate AG w Villingen, firma oddziela działalność w zakresie aparatury do pojazdów od branży zegarmistrzowskiej.
1929 Rejestracja znaku towarowego „VDO” po połączeniu Deutsche Tachometer-Werke i Offenbacher Tachometer-Werke w Vereinigte DEUTA-OTA (VDO).

TCO 6
Przebojowy serial
Dziś trudno to sobie wyobrazić, ale pierwsze modele tachografów były nadal montowane na zewnątrz deski rozdzielczej. Zmieniło się to w połowie 1930 roku wraz z modelami TCO 6 i 7, które jako pierwsze były całkowicie okrągłe i dlatego mogły być instalowane na tablicy rozdzielczej pojazdu użytkowego. Od 1936 r. producenci pojazdów mogli również używać tachografu jako fabrycznie montowanego urządzenia. Pierwszymi były ciężarówki firmy Krupp, które standardowo posiadały tachografy w swojej konstrukcji. Kolejną nowością było całodobowe wyświetlanie prędkości.


1952 Instrument kontroli urzędowej

Oczekiwany mandat instalowania tachografów w pojazdach użytkowych zmotywował konstruktorów w Villingen na początku 1950 roku do dalszego ulepszania tachografów. W 1952 roku wprowadzono na rynek TCO 8, w którym skala prędkości została znacznie powiększona, a tym samym bardziej przejrzysta. Oprócz klasycznej wersji jednodniowej z jednym kierowcą, tachograf został również zaprezentowany jako automatyczne urządzenie siedmiodniowe, z licznikiem zmian oraz rejestracją zmiany kierowcy. Oznaczało to, że tarcza nie musiała być zmieniana codziennie, jeśli kierowca był w drodze w tym samym pojeździe przez cały tydzień. Urządzenie obserwowało również zmiany prędkości w odstępach co 10 km/h, dostarczając w ten sposób informacji o stylu jazdy: im mniej zmian na tym samym dystansie, tym bardziej równomierna, a tym samym bardziej oszczędna była podróż.

1974
Pierwszy europejski tachograf TCO 1311
Najważniejszym dalszym rozwojem tachografu Kienzle w 1970 roku był TCO 1311 – pierwszy tachograf zaprojektowany zgodnie ze specjalnymi wymaganiami rozporządzenia EWG, który mógł i powinien być stosowany w całej Wspólnocie Europejskiej. Po raz pierwszy pojawił się na targach IAA w 1973 roku i wszedł do produkcji seryjnej w połowie 1974 roku. Tachograf rejestrował przebytą odległość i prędkość, a także czas pracy, jazdy, odpoczynku i obecności, a także przerwy. Ponadto rejestrował każde otwarcie obudowy, dzięki czemu dostęp do dysków diagramu mógł być również śledzony bez żadnych przerw. TCO 1311 zrobił również krok naprzód pod względem technicznym i skorzystał z generatora impulsów zamontowanego na wale wyjściowym skrzyni biegów, który elektronicznie przesyłał mechaniczne obroty silnika do tachografu – co miało pozytywny wpływ na dokładność pomiaru. Ten czujnik tachografu Kienzle (KITAS) jest nadal w użyciu.


1992 FTCO 1319
Na początku 1990 roku tachograf ze Schwarzwaldu zbliżył się do swojej obecnej płaskiej formy: jako płaski tachograf FTCO 1319 można go było zintegrować z deską rozdzielczą pojazdu użytkowego od 1992 roku. Zamiast znikać pod pokrywą, dysk diagramu był teraz podawany przez mechanizm podajnika do tachografu, gdzie następnie był automatycznie ustawiany we właściwej pozycji.

 

2010 DTCO 1381
Kompletny system komputerowy w formacie radiowym
Pierwsza generacja tachografu cyfrowego DTCO to kompletny system komputerowy ze zintegrowanym wyświetlaczem do nawigacji po menu i wskazówkami dla użytkownika, drukarką, zegarem czasu rzeczywistego, testem na panelu przednim, interfejsami diagnostycznymi i informacyjnymi, interfejsem CAN, a także interfejsami do łączenia się z zestawem wskaźników. Od 2006 roku jest nadal w powszechnym użyciu. Przechowuje wszystkie informacje o kierowcach i podróżach w wewnętrznej pamięci masowej o pojemności do jednego roku. Ponadto dane dotyczące kierowcy, takie jak czas pracy, jazdy i odpoczynku, są rejestrowane na kartach chipowych przez okres 28 dni. Dostęp do danych z tachografu jest wyraźnie regulowany dla wszystkich niezbędnych procesów kontroli: czynności kierowcy, zdarzenia, incydenty i zmiany w pojeździe są przechowywane na karcie kierowcy. Karta firmowa umożliwia odczyt danych pojazdu z pamięci masowej, a także danych z włożonych kart kierowcy. Karty kontrolne umożliwiają organom dostęp do informacji istotnych z punktu widzenia prawa. Warsztaty mogą korzystać ze specjalnej karty warsztatowej, aby odblokować funkcję kalibracji tachografu cyfrowego do celów testowania i kontroli.
VDO STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ CONTINENTAL
Historia firmy
2001 Po przejęciu Mannesmanna przez Vodafone, Siemens przejmuje działalność i kontynuuje ją jako Siemens VDO Automotive AG.
2007 Continental przejmuje całą Grupę VDO Siemensa i do dziś kontynuuje podstawową działalność w zakresie technologii pojazdów użytkowych w Villingen.

2019
Inteligentna generacja DTCO 4.0 I 4.1
Cyfrowy i inteligentny
Od 2019 roku na rynku pojawiła się druga generacja tachografu cyfrowego VDO z DTCO 4.0, znanym również jako inteligentny tachograf. Oprócz kompleksowej rejestracji danych i zwiększonego bezpieczeństwa danych, oferuje również pozycjonowanie GNSS (Global Navigation Satellite Systems). Za pomocą zdalnej komunikacji DSRC (Dedicated Short Range Communication) dane sterujące mogą być również pobierane podczas jazdy.

Jego następca, DTCO 4.1, będzie świętował swoją premierę w 2023 roku – dokładnie 100 lat po tym, jak zegar Autorex po raz pierwszy zarejestrował czasy jazdy i zatrzymania pojazdu użytkowego. Oprócz klasycznych danych z tachografu, takich jak czas pracy, czasu jazdy i odpoczynku itp., tachograf ten nie tylko automatycznie rejestruje przekroczenia granic i lepiej dokumentuje przejazdy kabotażowe, a także w szczególności delegowanie kierowców. Będzie również podstawą wielu innych funkcji, od załadunku i rozładunku pojazdu po zoptymalizowaną alokację ładunków i zharmonizowane europejskie opłaty drogowe – innymi słowy, prawdziwie inteligentny tachograf.

Skarbnica danych w pojeździe
Oprócz wydajności i bezpieczeństwa tachograf oferuje jeszcze jedną korzyść, która zyskała na wartości przez dziesięciolecia: dane. Informacje zebrane w tachografie mogą być bowiem systematycznie oceniane od 1950 roku i wykorzystywane do różnych celów – zaczynając od rzetelnego wyjaśnienia odpowiedzialności w kontekście postępowania sądowego. Dzięki dokładnej ocenie wykresu na tarczy można odtworzyć dokładne prędkości, przyspieszenia, a także wartości hamowania w razie wypadku.
Ponadto dane uzyskane z systemu posłużyły pierwszym firmom w optymalizacji ich flot. Kiedy w 1980 roku dane pojazdu były rejestrowane bezpośrednio i cyfrowo, pojawiły się pierwsze wybrane systemy zarządzania flotą, takie jak FMS 1330 Mannesmanna Kienzle, który wykorzystywał tachograf elektroniczny i centralnie rejestrował, przechowywał i przetwarzał szeroki zakres informacji o pojeździe. Dane te były wykorzystywane przez kierowców nie tylko do celów orientacyjnych, ale także stanowiły podstawę dla firm flotowych do rozbudowanych procesów, takich jak dyspozytornia, konserwacja, wynagrodzenie czy kontroling.
Obecnie dane dotyczące jazdy rejestrowane w tachografie mają podwójne znaczenie: z jednej strony spełniają wymogi prawne Unii Europejskiej dotyczące rejestrowania czasu jazdy i odpoczynku. Z drugiej strony dane przechowywane w tachografie są cennym surowcem dla wszystkich operatorów flot. Dane z tachografów torują zatem drogę do dalszego rozwoju i przyszłości wydajnej i bezpiecznej logistyki transportu.

 

Uczciwa i bezpieczna konkurencja na europejskich drogach – pakiet UE dotyczący mobilności
Lepsze warunki pracy, równe szanse i bezpieczeństwo na drogach – to cele Pakietu Mobilności Unii Europejskiej. Wraz z nim wchodzą w życie nowe przepisy, które sukcesywnie wdrażane są od 2020 roku. Oprócz poprawy okresów odpoczynku, co przyniesie korzyści kierowcom, w szczególności unijny pakiet mobilności reguluje przede wszystkim obowiązki w zakresie weryfikacji przejazdów kabotażowych i delegowania personelu prowadzącego.
Aby kontrolować i egzekwować te standardy, nowy inteligentny tachograf drugiej wersji zostanie wprowadzony do użytku. Do sierpnia 2025 r. musi być sukcesywnie instalowany w nowych pojazdach oraz w obecnie eksploatowanych w transporcie transgranicznym o masie 3,5 tony lub większej. Nowością jest to, że pojazdy użytkowe o masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony, które są używane w ruchu transgranicznym, muszą być wyposażone w inteligentny tachograf (druga wersja) do 2026 r.

Poprzedni artykuł

Komfort klimatyczny to ważny aspekt mobilności jutra

Następny artykuł

Cyfrowe monitorowanie opon w czasie rzeczywistym dla wolno stojących przyczep ciężarowych

Najnowsze z Blog

0 $0.00