Sztuczna inteligencja i mobilność jutra

4 min czytania

Kod, który zmienia świat

Od czasu wprowadzenia ChatGPT sztuczna inteligencja (AI) jest gorącym tematem. Ale prawdziwa moc sztucznej inteligencji nie ogranicza się tylko do tekstów i zdjęć. Kształtuje przyszłość mobilności – przyszłość, którą Continental już zastosował.

Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, flota niestrudzonych pomocników krąży po polu – w słońcu, w deszczu, a nawet w święta. Dla wielu gospodarstw na całym świecie Contadino stało się niezbędne do prowadzenia działalności. Opracowany przez Continental w 2019 roku i zaprezentowany globalnej publiczności na targach Agritechnica w Hanowerze w Niemczech, mały robot rolniczy ułatwia rolnikom codzienną pracę. W końcu uprawa roli jest czasochłonną pracą, do której w Niemczech i gdzie indziej jest coraz mniej wykwalifikowanych pracowników.

Contadino oferuje rozwiązanie trwającej transformacji strukturalnej i związanego z nią niedoboru wykwalifikowanych pracowników, nie wymagając bezpośredniej interwencji użytkownika i dając rolnikom większą elastyczność podczas pracy na polu. Połączenie w chmurze z flotą umożliwia również monitorowanie mobilne i zapewnia stały przegląd postępu prac, a dostęp do danych i ich analiza mogą być wykorzystywane do optymalizacji procesów.

Technologia roju przejmuje prace rolnicze

Roboty rolnicze mogą pracować samodzielnie lub jako część floty, której wielkość można skonfigurować zgodnie z wymaganiami. Transport na pole odbywa się przyczepą, która służy również jako stacja załadunku i napełniania nasion lub nawozów.
Technologia Swarm gwarantuje wydajną, płynną i wolną od przestojów pracę, z wydajnymi silnikami elektrycznymi i automatycznym ładowaniem, umożliwiając całodobową pracę. Dzięki ukierunkowanemu stosowaniu pestycydów, nawozów i nasion, Contadino idzie również w parze z przyjaznym dla zasobów rolnictwem przyszłości.

Pozycjonowanie GPS z dokładnością do trzech centymetrów

Contadino może nie myśleć jak doświadczony rolnik, ale jest bardzo uważny dzięki inteligentnej technologii – co czyni go idealnym przykładem korzyści płynących ze sztucznej inteligencji.

Jest to możliwe dzięki wieloletniemu doświadczeniu firmy Continental w dziedzinie autonomicznej jazdy i technologii czujników. Robot jest wyposażony w lidar, radar, transmisję danych GPS w czasie rzeczywistym („RTK”), kamerę i ultradźwięki. Mały pracownik terenowy „wie”, gdzie jest przez cały czas i może być umieszczony z dokładnością do trzech centymetrów przez użytkowników za pomocą pilota.

Contadino pracuje autonomicznie we flocie i służy jako pracownik wyposażony w dedykowany sprzęt dopasowany do różnych prac polowych.

Curry via Corriere
Tymczasem w gęsto zaludnionym centrum Singapuru tempo pracy jest wysokie, a w porze lunchu wielu krajowych i zagranicznych specjalistów pragnie chwilę odpocząć i posilić się. Ale wyjście na zewnątrz do lokalnej restauracji, zwłaszcza w garniturze biznesowym w dusznych, saunowych temperaturach, może być ryzykowne. Continental z powodzeniem przetestował inteligentnego pomocnika dla słynnej „ostatniej mili”: Pojazd – robot Corriere. Robot dostawczy, który waży prawie 40 kilogramów i ma około 30 centymetrów wysokości, jest idealny do mniejszych operacji, takich jak transport artykułów spożywczych, leków lub mniejszych paczek do klienta końcowego. Lub, jak w Singapurze, pyszne curry lub dania z ryżu z restauracji do lokalnego biura.

Rozwiązanie mobilne, takie jak Corriere, może znacznie odciążyć ruch w śródmieściu, jeśli ludzie nie muszą już wsiadać do swoich samochodów, aby kupić litr mleka, dostarczyć prowiant lub odebrać zamówienie w aptece. Wyposażony w nowoczesną technologię, Corriere, który jest zasilany danymi z wyprzedzeniem, porusza się pośród zgiełku śródmieścia i dostarcza swoje towary bezpiecznie i na czas.

Corriere: inteligentny pomocnik dla tej słynnej „ostatniej mili”
Nowy, wart miliardy dolarów rynek

Contadino i Corriere to tylko dwa przykłady z wielu praktycznych zastosowań i korzyści sztucznej inteligencji dla mobilności jutra. Podczas gdy świat jest obecnie pod wrażeniem możliwości sztucznej inteligencji w tworzeniu zdjęć lub tekstów, prawdziwe skoki w rozwoju mają mniej rozgłosu, ale znacznie większe znaczenie w przemyśle.

Sztuczna inteligencja stała się kluczową technologią, w szczególności dla sektora motoryzacyjnego – i ma wszystko, czego potrzeba, aby naprawdę zrewolucjonizować transport w perspektywie długoterminowej. Rynek motoryzacyjnej sztucznej inteligencji szacuje się na 2,3 miliarda dolarów i oczekuje się, że osiągnie 16,2 miliarda dolarów do 2026 roku. Firma Continental wcześnie uznała sztuczną inteligencję za czynnik napędzający jej przyszłą działalność – i polega na sile inteligentnych pomocników w swoich produktach i procesach w sposób, który jest zarówno spójny, jak i odpowiedzialny.

„Sztuczna inteligencja jest absolutnie niezbędna, aby Continental mógł sprostać wymaganiom megatrendów, takich jak zautomatyzowana jazda, łączność, elektryfikacja i współdzielona mobilność. Daje nam to ogromne możliwości poprowadzenia naszej firmy i naszych klientów w mobilność przyszłości.”
Gilles Mabire, dyrektor ds. technologii (CTO), Automotive bei Continental

Zautomatyzowana jazda bez AI? Nie do pomyślenia!
Kluczowym czynnikiem stojącym za rozwojem sztucznej inteligencji w sektorze motoryzacyjnym jest zautomatyzowana i autonomiczna jazda, która potrzebuje technologii do niezawodnego wykrywania obiektów w pobliżu samochodu osobowego lub ciężarowego w czasie rzeczywistym w połączeniu z czujnikami pojazdu. Systemy wspomagania kierowcy oparte na sztucznej inteligencji mogą bezpiecznie manewrować pojazdami nawet w najgęstszym ruchu miejskim i pomagają uniknąć wypadków. Po połączeniu z innymi pojazdami i infrastrukturą aplikacje sztucznej inteligencji zmniejszają zatłoczenie i są kluczowymi rozwiązaniami dla mobilności w nadchodzących latach.
Wykrywanie obiektów na przestrzeni setek metrów
Continental już teraz patrzy w przyszłość w sensie praktycznym. Pod koniec 2022 r. firma połączyła siły z amerykańską firmą technologiczną AEye, aby opracować wysokowydajny LiDAR HRL131, pierwszy w branży motoryzacyjnej definiowany programowo LiDAR dalekiego zasięgu, który widzi dalej i reaguje na obiekty szybciej niż wcześniej. Może wykrywać pojazdy oddalone o ponad 300 metrów i pieszych w odległości większej niż 200 metrów. Jego zdolność do wykrywania małych przeszkód wielkości cegieł przy dużych prędkościach i z dużych odległości, nawet przy niesprzyjającej pogodzie, ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju szybkich i autostradowych autopilotów oraz autonomicznego transportu towarowego. Produkcja planowana jest na koniec 2024 roku.

„Laboratorium jest decydującym środkiem strategicznym w celu konsolidacji i dostosowania różnorodnej wiedzy firmy w zakresie sztucznej inteligencji.”
Dr Corina Apachiţe, kierownik programu Artificial Intelligence and Data w Continental Automotive

Poprzedni artykuł

Konvekta AG przedstawia kolejną innowację w technologii grzewczej

Następny artykuł

Zautomatyzowane pojazdy użytkowe

Najnowsze z Blog

0 $0.00